Taco Al Pastor

Taco Al Pastor

Hayır dostlar, o gördüğünüz şey müthiş kızarmış etten ibaret değil… Yumuşacık tortilla ekmeğinden ibaret de değil. Karşınızda tatlıyla tuzlu arasında yakalanan muhteşem dengenin bir örneği duruyor. Fena bir lezzet! Taco Al Pastor

Sizi hayal kırıklığına uğratmayacak tek şey işte. Sizi umursayan bir taco. Taco çeşitlerinden biricik dostunuz..

Meksiko’nun en sembolik taco çeşitlerindendir. Evrensel bir yemektir. Meksiko’nun bayrağı olsa bayraktaki amblem taco al pastor olurdu. Taco al pastor, Meksiko’daki sis gibi.

Al pastor’un marine sosu çok özel. En az yedi sekiz malzeme kullanılıyor. Tamamen doğal. Sadece baharat, sirke, portakal suyu, tarçın, kurutulmuş Poblano biberi ve restorantlara göre şekillenen baharatlar. Kovan şeklinde güzel bir et yığını hazırlayacaksanız ki etin hazırlanması iyi bir taco al pastor yapmada ilk adımdır. Kuzu eti parçalarına ihtiyacınız var. Parçalar achiote, çeşitli baharatlar ve acı pul biberle hazırlanmış adobo sosunda önceden marine edilmiş olmalı. Orjinalinde Domuz veya Dana parçaları dik duran bir et şişine üst üste geçiriliyor, araya daha kalın parçalar da konuluyor. Kalın parçalar daha fazla yağ ve lezzet katıyor. Kovan şeklinde iri bir et yığını elde ediyorsunuz. Bu et kütlesi, dikey yerleştirilen et şişinde pişecek. Eskiden çobanlar etlerini bu şekilde pişirirdi. Tercihen kömür ateşinde pişirmek lazım, müthiş bir lezzet katar.

Al pastor etini kömür ateşinde pişirmek daha zordur çünkü gaz kullandığınızda tek yapmanız gereken vanayı açmak… Yüzünüzü yakacak koca bir alev dalgası çıkar. Kömür ateşiyle pişirecekseniz iyi bir ızgara ustasına ihtiyacınız var. Izgara ustası ya da pastorero.

Taco şefleri… Taco çeşitleri…

Nasıl her taconun kendine göre bir cazibesi varsa her taco şefinin de kendi yetenekleri var çünkü taco al pastor şefliği diğer herhangi taco şefliğine benzemez. Kaç kere bir yandan et keserken diğer yandan ananas yakalayan bir taco şefi gördünüz? Cidden zor iş. O koca bıçaklarla nasıl ellerini kesmiyorlar, anlamıyorum. Çünkü işin sırrı ettin pişirilişinde ama dilimler ne kadar ince olursa restoran da o kadar kazanır. Kesim şekli ustanın tarzını yansıtır. Et dilimleri ince olmalı. Sonra biraz ananas ekliyoruz. Soğan ve kişniş. Ve biraz sos. Taco aslında muhteşem üçlüden oluşuyor.

Küçük tortillalarınız olmalı. “On numara” tortilla deriz. Taco tortillası. Biraz yağlı olur, tortillanın esnek olması lazım. Al pastor eti mutlaka düzgün dilimlenmeli. Ananas, kişniş ve soğan konur. Meyve ve sebze de var yani.

En iyi taco çeşidi, önünüzde pişen ve size dumanı üstünde sunulan tacodur. Çünkü en önemli, en kritik nokta taconun sıcaklığıdır. Soğuk bir taco, bulutlu ve yağmurlu bir güne benzer. Taco al pastor hazır olunca ayakta yemeniz lazım. Oturmamalısınız, oturunca daha çabuk doyarsınız. O yüzden iyi bir taco ayakta yenmeli. Asıl büyü tortilla sıcak olduğunda… Et sıcak olduğunda ve ikisi damağınıza değdiğinde başlıyor. İşte o zaman o sesi çıkarıyorsunuz.

Taco al pastor, “Gel, taco yiyelim.” Demek aslında “Gel, takılalım.” demek. Dostluğu çağrıştırıyor. Bu deneyimi yaşamanız lazım. Tacoyu ısırmanız, tortillanın çıtırtısını hissetmeniz, al pastor etinden akan limonlu yağı ağzınızda hissetmeniz lazım. Müthiş bir deneyim.

Kolay taco tarifleri için TIKLAYINIZ. Menü içinde her bir taco çeşidi detaylarını bulabilirsiniz.

En iyi 5 taco restoranı için TIKLAYINIZ.