Taco Asada

Taco Asada

Kimse inkâr edemez. Kokum yayılıp, derinize nüfuz eder. Temel bir koku… Kadim… Alev gibi. Carne asada veya ızgara etli taco, en iyi buğday tortillası ve kalın, büyük et parçalarıyla yapılmalıdır. Avuç dolusu eti servis etmek için taco şefinin kocaman elleri olması gerek. Guacamole, soğan, kişniş. İhtiyacınız olan şey. İki yetmez, açlığınızı yatıştırmak için üç tane yemelisiniz. Asada taconun tadı cennet gibi. Lezzeti ev gibi, aile gibi, arkadaş gibi, içkili bir parti gibi.

Asada taco…her şeydir.

Sağ ol, dostum. Benim için asada taco kraldır. Doğrusu, ateşin nasıl idare edileceğini bilen taco benim. “Asada,” yani ızgara etli taco.

Her taconun bambaşka bir kökeni vardır. Sığırların yöresel otlarla beslenmesi önemlidir. Mesquite ve tarata gibi…diğer eyaletlerde olmayan türden…otlarla besleniyorlar. T- bone, fileto, bonfile, kaburga, kemiksiz pirzola, pançeta, fırınlık kaburga, New York ve gerdan, bunlardan sadece birkaç tanesi ve bu çeşitlilik her yere yayılır. Nerede olursanız olun size ulaşır. Kırsalda veya caddede, restoranda veya kendi arka bahçenizde, carne asada taco, her zaman herkese ulaşır.

Asada taco yapımında yumuşasın diye sarımsak tuzu, tarçın, portakal ve tuz kullanılarak et terbiye edilir. Et, kömürde ızgara yapılır. Sonra biraz fasulye, soğan, kişniş, sos ve avokado eklenir. Şu güzelliğe bakın. Oldukça leziz. Bu etin tadı için kusursuz denebilir. Kesinlikle değer.

Sağlıklı, besleyici! Evet, gerçekten öyle. İyi bir asada taco için ilk adım tortilladır.

Hiç gördünüz mü bilmiyorum, kadınlar tavuk ya da et pişirirler. İnsanlar da başına toplanır. Çünkü mangal kokusunu alınca oraya giderler. Eti pişirebilmek için odun kömürünü hazırlıyorum. Bu mesquite kömürü. Kuru mesquite ile yapılıyor. Daha dayanıklı, daha uzun ömürlü. Et pişirmek için de daha uygun. Izgara etin tadını daha da güzelleştiriyor. Odunlar, kömürler, ateşle birlikte çatırdağında, iyi bir  şeyin geleceğini bilirsiniz.

Tabii ki, pazar günkü barbekülerde aile, arkadaşlar ve bira olmalıdır. Barbekü yalnızca insanları birleştirmez, öğreticidir de. Birlikte vakit geçirmek için bir fırsattır. Bence ailelerle oğulları, kızları, halaları, amcaları… Bu konuda hevesli her kim varsa onların arasındaki ilişkileri sağlamlaştırır. İyi yemek yemeyi kim sevmez ki? Genellikle barbeküleri… Barbekü iyi haberleri paylaştığınız yerdir. Barbekü arkadaşlarınızı eğlendirdiğiniz yerdir.

Barbekü eve geri dönen birini karşıladığınız yerdir. Kanımızda var. Böyle büyüdük.Et olan yerde, barbekü de olur. Barbekü olan yerde, aile de olur. Barbekü olan yerde, asada taco da olur. Barbekü yapmak ya da yapmamak. İşte bütün mesele bu, dostum. Mangalın etrafında toplanalım. Herkese yer var. Yaklaşın biraz daha. Herkese yer de, taco da var. Çünkü barbekü ailenin başladığı yerdir. Odun kömürüyle ateş yakmayı, eti ne kadar pişireceğini, burada öğrenirsin. Ailenle ve yakın dostlarınla burada bir araya gelirsin. Seni eğiten ve yanında yürüyen insanlarla. Bir barbekü yapalım mı dersin? Cevabı zaten biliyoruz. Ateş her neredeyse, ülkemizin kalbi orada atar. Ben de sizi burada bekliyorum.

Kolay taco tarifleri için TIKLAYINIZ. Menü içinde her bir taco çeşidi detaylarını bulabilirsiniz.

En iyi 5 taco restoranı için TIKLAYINIZ.