Taco Carnitas

Taco Carnitas

Ben bir yıldızım. O yüzden bu ışıklar altında saatlerimi geçiriyorum. Böylece dışım çıtır çıtır oluyor ve kızarıyor, içimse yumuşacık oluyor. Taco Carnitas…

Tadıma iyice varabiliyorsunuz. Kıtaları birleştiren köprüyüm ben. Nasıl yapıldığımı biliyorum ama hiç şımarmadım. Buraya geldiğimde taco yemeden duramıyorum çünkü bu carnitas’I tokken bile yiyebilirsiniz. Her sabah aynı saatte kaynayan tencereden meydana ve pazara aktarılırken sizin yolunuzu gözlüyorum. Rüya gibi bir tadı var. Kokladığınızda bile taco yiyormuş gibi hissediyorsunuz. Nefis, rakipsiz bir lezzet. Bir ısırık aldığınızda etin suları damlamaya başlıyor. Tortillayla taco yapıyorsunuz, acı biber, acı sos ve limon ekliyorsunuz, enfes bir şey ortaya çıkıyor. Bıkmadan yersiniz, bu kadar basit. Sihir yapmak için bana tek gerekenler tencerem ve masam. Herkesi âşık edebilirim.

Carnitas Taco.

Taco alır mısınız hanımefendi? Az yağlı bunlar, kilo yapmaz.

Pişirme teknikleriyle ifade etmemiz gerekirse carnitas taco, domuz konfit usulüyle hazırlanıyor. Domuz çok yavaş ve kendi yağında yani domuz yağında pişiriliyor. Tüm kas yağı etin içinde eriyor ve eti ağzımıza attığımızda damağımızdan beynimize, yediğimiz şeyin leziz olduğu aktarılıyor. Carnitas mükemmel bir şey. Bir tortilla alın, carnitas taco yapın, ev yapımı acı biber turşusu koyun, biraz da havuç ekleyin. Rüya gibi bir tadı var. Carnitas taco’nun tadı rüya gibi. Hayal edin… Tencereden yeni alınmış, sıcacık, koca bir tepsi et… Dumanı, ampullerle aydınlatılan cam tezgâhı buğulandırıyor. Lezzetlerin muhteşem bir karışımı. Bence carnitas taco yapımında en iyi kombinasyon farklı dokudaki etler arasında dengenin sağlanmasıdır. Yani domuzun omuz kısmı ya da kaburgası ana malzeme olarak kullanılır, deri kısmıysa yağı ve sulu parçaları oluşturur. Biraz kızarmış deri parçacığı, soğan, kişniş, acı biber sosu ve limon suyu da eklediniz mi hazırsınız.

İçinde carnitas hakkında bilgi geçen en eski belge neredeyse 500 yıllık. Amerika kıtasında domuz bulunmuyordu ama Columbus kıtaya domuzu getirdi. Domuzları Hispanyola’ya bıraktı. Sonrasında Hernán Cortés, domuzu Küba’dan Meksika’ya taşıdı. Rivayete göre 1521’de Hernán Cortés, Tlatelolco’nun fethini, ya da Aztek İmparatorluğu’nun düşüşünü, süvarileriyle kutlamak için…

Coyoacán’daki sarayda büyük bir ziyafet vermiş. Bir domuz kesmelerini ve onu kendi yağında kızartmalarını istemiş, ellerinde olan buymuş. Yanında Tlaxcalteclere özgü mısır ekmeğiyle sunulan bu yemek carnitas taco’nun doğuşu olmuş. Carnitas taco’nun doğuşuna dair belgelenen bilgi bu.

Ancak carnitas’ın şu an bildiğimiz şeklinin temelleri Michoacán’da atıldı. Ama asıl yuvanın, seni sevenlerin yanı olduğunu herkes bilir. Ben de meşhur olduğum yere, parladığım yere aitim. Carnitas’ı lezzetli yapan şey, yapımında kullanılan domuz yağı. Daha elinizdeyken eti ve çeşnileri ekleyeceksiniz. Elimdeki tacoyu bırakıp Sana verebilirim hemen Bira dediğin paylaşmak içindir zaten Sevgilinin bir kurşunundan Ölecek adam değilsin Biliyorsun, ben yanındayım Ve farkındayım Sen de benim için aynısını yapardın Carnitas taco… Bakır tencere kullanmak, geleneksel yöntemlerle carnitas yapımının önemli bir parçası.

Kolay taco tarifleri için TIKLAYINIZ. Menü içinde her bir taco çeşidi detaylarını bulabilirsiniz.

En iyi 5 taco restoranı için TIKLAYINIZ.