Taco De Canasta

Taco De Canasta

Çoğu sokak yemeğinde olduğu gibi, ben de açlık ve maharetin bir sonucuyum. Basit olsam da her zaman otantiğim. Hiç yalnız kalmam, hiç yerimde duramam. Hiçbir şeye benzemem. Ben tacoyum. Tortillayı en iyi ben tanırım. Birbirimizi sıcacık kucaklayarak, her sabah dışarı çıkarız. Lezzetli, doyurucu ve ucuz. Bütün şehir etrafımızda toplanır. Benim adım taco de canasta.

Hiç denediniz mi? Taco de canasta veya sepet taco, bir önceki günden veya sabah erkenden hazırlanır. Yerken yağ tadını almalısınız. Malzemeler, tadı alınacak bollukta olmalı. Gerçekten de bir sepette tutulur. Kağıda sarılmaya hazır şekilde, mavi naylonun içine konulması en klasik şeklidir. Sepetin içinde geliyorlar. Oldukça lezzetli. Sıcacık ve lezzeti de bir harika. İyi bir sos da gerekli, yoksa tadı o kadar güzel olmaz. Biraz avokadolu, pişmemiş, çiğ bir sos. Biraz da acı biber turşusu. Taco de canasta’nın üç ana malzemesi vardır: Patates, fasulye ve sığır derisi. Bu üçü olmazsa olmaz.

Sığır derili tacolar en yaygın olanı ve en çok satan çeşididir. Ama değişiklik olsun diye fasulyeli taco da yerim. Seçeneğim yoksa, patatesli taco da yiyebilirim.

Taco de canasta’nın olayı şudur: Onlar sizi bulur. Siz aramazsınız, kendileri gelir. Onları mutlaka her köşe başında bulursunuz. Eğer açsanız, yemeden duramazsınız. Okuldan, kiliseden veya metrodan çıktığınızda, taco de canasta’lar sizi bekliyordur. Onlara verilen ilk ismin hikâyesi de işte böyle. “Sepet taco.” Taco de canasta çok daha ekonomiktir. Şehirde yiyebileceğiniz en ucuz taco çeşididir. Taco de canasta üniversitelilere, öğrencilere hitap eder. Çünkü öğrenciyken çoğunlukla meteliksiz olurduk. Ama hep bir sepet dolusu tacoyla, bir bisikletli geçerdi. Hiç bitmeyecekmiş gibi görünürdü. Yanında büyük bir mayonez kavanozu olurdu. İçi sosla dolu olurdu. Tacoya o sosu döktüğünüzde harika olurdu.

Hikâyeye göre, Meksika’da Aztek İmparatorluğu tarafından asla ele geçirilememiş bir ulus varmış. Tlaxcaltecler. Savaşçı ve korkusuz bir ulus. Tarihte yanlış bir şekilde hain olarak gösteriliyoruz. İspanyalılar, Tlaxcala’nın içinden geçmeye çalıştılar. Tlaxcala ordularının lideri Genç Xicotencatl, onları durdurmaya çalıştı. “Neden buradan geçiyorsunuz? Niyetiniz ne?” “Büyük Tenochtitlan şehrine gidiyoruz.” “Tamam, ama bir dakika. Buradan olmaz.” Bir kez savaştılar, iki kez savaştılar..ve üçüncü kez savaşmadan bir antlaşma imzaladılar. Muhtemelen, İspanyalılarla dost olan dördüncü veya beşinci ulus biziz. Yani biz hain falan değildik. Biz Tlaxcaltecler, birçok ayrıcalığa sahibiz. Bu ayrıcalıklardan biri de kültürümüzü ve geleneklerimizi canlı tutmak ve tabii ki de yemeklerimizi muhafaza etmektir. Tlaxcala’nın San Vicente şehri taco de canasta’yı sahiplenmiş.

Taco çeşitlerinden Taco de canasta, şu ana kadar yediğim en lezzetli şeylerden biri.

Taco sosları için TIKLAYINIZ. Menü içinde her bir taco çeşidi detaylarını bulabilirsiniz.