Taco Tarihi

Taco, geleneksel Meksika yemeğidir ve bir çok farklı şekilde yapılabilmektedir. Yapımında çeşitli et, peynir, sebzeler kullanılır ve bu malzemeler tortilla veya lavaş ekmeği denilen ekmek üzerinde konularak genellikle el ile yenilmektedir. Taco bazı garnitürler ile de servis edilmektedir. Taco tarihi konusunda, Taco Meksika’da Avrupalılar’ın gelişinden öncesinde tüketiliyordu ve taco adını İspanyollar vermiştir. Meksika’da çok çeşitleri bulunan ve bir kültür olan taco tarihine biraz daha detaylı bir şekilde bakalım.

Taco tarihi ile Taco kelimesi Nahuatl dilinin (Meksika ve ElSalvador’da Nahualar tarafından konuşulan sözlü bir dildir.) “yarı ya da ortada” anlamına gelen “tlahco” sözcüğünden gelir. Taconun lezzetli ve geçmiş tarihi, Meksika’nın kültürel ve gastronomik çeşitliliğinin bir parçasını oluşturur.

Taco, her zevke uygun inanılmaz bir çeşitliliğe sahiptir ve glutene tahammül edemeyenler için bir cennettir. Meksika’daki hemen hemen her şey mısırla başlar. Kökeni bilinmemekle birlikte, taconun nixtamalize mısırın ilk izleri sayesinde bir Olmec diyetinin temeli olarak doğduğuna inanılmaktadır. Taco tarihi özelinde şu anki konumumu anlamamız için çok uzaklara yolculuk etmeliyiz.

Taco doğuşu ve taco tarihi…

Küçük Asya’nın eski çağlarına dayanıyor Taconun doğuşu. Anadolu olarak bilinen bölgeye. Osmanlı mutfağının bir parçasıydı aslında. Yani Lübnanlıların şavurması, Yunanların gyros’u, Türklerin de döneri vardı. Sonra Lübnanlı mülteciler Meksika’ya göç etti. Veracruz’a vardılar ve Puebla’ya yerleştiler. Orta Doğu’ya özgü tacolar yapmaya başladılar Kuzu ve koyun yerine Meksika’daki domuz etini kullandılar. Dünyanın öbür ucunda bunu devam ettirme şansları yoktu. Buğdaydan tortilla ve acı chipotle sosuyla lezzetlendirdiler. Dana fileto ve budundan oluşan bir et, kalın ve ince et parçalarının muhteşem karışımıdır bir taco. Marine sosuyla banyo olmadan olmaz. Marinasyon sayesinde güzelleşip bronzlaşır Taco ve bir büyüye dönüşür. Ete rengini marinasyon veriyor. Tarifler çok değişebiliyor ama orjinal Taco’da herkes acı biber, sirke ve baharat kullanıyor. Bazen kuru yemiş ve çekirdek ekledikleri de oluyor ama her taco restoranının tarifi ayrıdır.

İşte Taco Dünyası..

Taco Tarihi

Geleneksel taco çeşitleri için TIKLAYINIZ. Menü içinde her bir taco çeşidi detaylarını bulabilirsiniz.