Tortilla Tarifi

Taco dediğimiz zaman aslında uçsuz bucaksız, hayallere sığmayan bir yemekten bahsediyoruz. Taco’da ana karakter olan tortilla, taco çeşitlerinde tam olarak orkestra şefi gibidir. Yapımı basit malzemelerden oluşan, biz Türklerin net olarak anlayabileceği dilde bir dürüm ekmeğidir aslında. Türkçe karşılığına da lavaş ekmeği denilebilir fakat ben tortillaya lavaş ekmeği demeyi tercih etmiyorum😊 Tortilla tarifi bilgilerine devam edelim..

Yapımı basit dedik ama aslında tacoyu size sevdirecek en önemli karakterdir tortilla, taconun ruhudur. Sevdiğiniz taco çeşidine göre yumuşak veya sert olarak çıtır çıtır yapabilir, taconuzu yiyebilirsiniz. Merak etmeyin, her iki şekilde de en iyi tortilla tariflerimi sizler ile paylaşacağım. Öncelikle orjinal tortilla konusunda bilmemiz gereken bir konu var. Masa Harina unu..

Tortilla denildiğinde aklımıza aslen mısır unu gelmeli. Özetle kurutulmuş mısırın kireç ve su ile kaynatılarak dış kabuklarının arındırılıp, mısırın öğütülmesi ile elde edilen bir undur Masa Harina. Mısırların dış kabuğunun arındırılmadan elde edilen mısır unları Türkiye’de tüm marketlerde bulabildiğiniz mısır unlarıdır aslında. Fakat bu unlar ile yapılan tortillalar istenilen kıvamda ve esneklikte olmamaktadır. Yapılan tortilla bir süre sonra sertleşmekte ve en küçük bir harekette aynı mısır ekmeklerinde olduğu gibi dağılmakta veya tortilla tabiri ile kırılmaktadır. Eğer yurt dışına çıkma fırsatınız olursa kurutulmuş ve toz haline getirilmiş mısır ununun formuna masa harina veya masa de harina denildiğini belirtmek isterim. Bir ticari marka olarak da Maseca markası masa harina almanızı tavsiye ederim. Masa Harina yapımı ile ilgili aşağıda ayrıca bir video bulabilirsiniz. (Nixtamalization)

Nixtamalization Tortilla Tarifi

Türkiye’de masa harina bulunmadığı için tortilla tarifini tortillamızı istenilen esnekliğe getirmek için neler yapabileceğimizi ayrıca tarif içinde anlatıyor olacağım. Tortilla tarifine geçmeden önce yine Türkiye’de bulamayabileceğiniz tortilla press’ten bahsetmek isterim. İsminden de anlayabileceğiniz üzere, tortilla press ile tortillalarınızı pişirmeden önce yuvarlak olarak tortillalarınıza şekil verebilirsiniz. Emin olun tortilla press ile hatasız yuvarlaklar elde edebiliyorsunuz😊 Fakat tortilla press’imiz yok diye üzülmeyin, iki adet buzdolabı poşeti ve altı düz bir tabak  ile super, ince tortillalarınızı yapabileceksiniz. Merak edenler için aşağıda tortilla press aparatının bir resmini görebilirsiniz.

Tortilla press kullanılmasına dair genel duruma bakacak olursak, öncelikle gelenekselde masa denilen hamuru yapmak için öğütülmüş mısır veya mısır unu kullanın. İki kare fırın kağıdı veya buz dolabı poşeti kullanılabilir. Fırın kağıdı veya buz dolabı poşetinden birini baskı makinesinin yüzüne yerleştirin. Hamuru fırın kağıdı veya buz dolabı poşeti üzerine yerleştirin. Tortilla press kolunu kullanarak, fırın kağıdının yerinde kalmasını sağlamak için pressin diğer yüzünü hamurun üzerine getirin. Hamur istediğiniz kalınlıkta düzleştirilene kadar kolu bastırın. Güze bir daireyi elde etmek için hamuru açmanız gerekebilir.

Tortilla Press Tortilla Tarifi

Evet, tortilla yapımına geçebiliriz. İşte tortilla tarifi..

Yapımı için hangi malzemeler

  • Bir su bardağı klasik mısır unu (Masa Harina ununuz var ise 2 su bardağı kullanın ve aşağıda belirtilen klasik un kullanmayınız.)
  • Bir su bardağı un
  • Yarım bardak oda sıcaklığında su
  • Bir çay kaşığı tuz
  • Tercihe göre tereyağı
  • Tercihe göre zeytinyağı
  • İki adet buzdolabı poşeti ve altı düz tabak.

Tortilla Tarifi nasıl yapılır?

Masa Harina ununuz var ise 2 bardak masa harina ununu bir kaba boşaltın ve bir çay kaşığı tuzu ekleyin. Yarım bardak suyu yavaş yavaş ekleyin ve bir taraftan elinizle yoğurmaya başlayın. Mısır unu suyu hızla çekecektir, bu sebeple suyu yavaş yavaş ekleyip, kulak memesi kıvamına (orta/sert hamur kıvamı) gelince su eklemeyi bırakın. Hamurumuz yarım saat/bir saat kadar üstü kapalı bir şekilde dinlendirdikten sonra hazır😊

Eğer masa harina ununuz yok ise, bir bardak klasik un ile her markette bulabileceğiniz mısır unundan birer bardağı karıştırın. Tuzu ekleyin ve aynı şekilde hamurumuz kulak memesi kıvamına gelince su eklemeyi bırakın. Klasik hamur ile mısır ununu karıştırarak, esnek tortillalarımızı pişirebileceğiz.

Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak, iki buz dolabı poşeti arasına koyarak, tezgahta altı düz tabak yardımı ile iyice bastırın. Üstteki buz dolabı poşetini kaldırarak, tortillamızı dikkatli bir şekilde elimize alıp, daha önceden ısıttığımız yanmaz/yapışmaz tava üzerinde pişirin. Her bir yanını birer dkka pişirmeniz yeterli olacaktır.

İpucu: Bir tarafını bir dkka pişirdikten sonra tortillanın diğer tarafını pişirmeye başladığınızda tortillanızın ortasına dokunarak balon gibi şişmelerini sağlayabilirsiniz😊

Tortillalar müthiş esneklikte hazır. İçine istediğiniz malzemeleri koyup, taconuzu yiyebilirsiniz.

İpucu: Malzemeleri üzerine koyduğunu tortillalarınızı bir kaba koyup, üzerine erittiğiniz tereyağını gezdirip, bir bez yardımı ile kabın üzerini kapatıp, 5-10 dkka kadar dinlendirin. Tacolarınızın daha yumuşak ve lezzetli olduklarını tadacaksınız.

Taco Kabuğu Nasıl Yapılır?

Yapmış olduğunuz tortillaların üzerine bir fırça veya spreyleme ile bir miktar zeytin yağı sürün. Fırın ızgarasına veya tortilla kalıbınız var ise tortillalarınızı kabuk şeklinde kıvırıp yerleştirin. 200C’lik önceden ısıtılmış fırında 5-10 dkka içinde tortillalarınızın aşağı doğru sarktığını, sertleştiğini ve taco şeklini aldığını göreceksiniz. İçine malzemelerinizi koyup, taconuzu yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun..

En iyi 5 taco restoranı için TIKLAYINIZ.